Gra miejska to przede wszystkim atrakcyjna forma spędzania czasu w przestrzeni miejskiej. Gry mogą być bardzo różnorodne w zależności od ich tematyki, konwencji i sposobu umiejscowienia.
Podstawowym elementem każdej gry jest wykonywanie przeróżnych zadań. Mogą one przykładowo przyjąć formę zagadki, konkurencji sportowej, scenki do odegrania i wiele innych. Na całą grę składa się szereg takich właśnie konkurencji. Część z nich jest realizowana przez graczy samodzielnie, a część w interakcji z animatorami wcielającymi się w role postaci związanych z fabułą zabawy. Podczas gry miejskiej uczestnicy działają w drużynach liczących od kilku do kilkunastu osób. Dzięki temu mają szansę lepiej się poznać i zacieśnić więzi. Niektóre misje wymagają ścisłej współpracy całego zespołu, podczas gdy inne pozwalają zabłysnąć pojedynczym graczom.
Gra miejska, jak każda gra, ma zwycięzców. Dlatego właśnie, oprócz eksploracji miasta, liczy się także zdobywanie punktów. Rywalizacja zacieśnia więzi wewnątrz drużyn a także podnosi emocje towarzyszące grze. Jednym z największych atutów gier miejskich jest samo miasto. Ważne miejsca historyczne, bezcenne zabytki i dzieła sztuki są wszechobecne, toteż na każdej ulicy natrafić można na obiekt godny uwagi.
Dzięki swojej formule gry miejskie pozwalają spojrzeć na takie duże miasta jak Kraków czy Katowice jak również mniejsze turystyczne np. Krynica-Zdrój czy Zakopane z nowej „innej” perspektywy.